Riedlova hrobka.

Město Desná leží zaklíněné v Jizerských horách. V blízkosti Desné se nachází množství velmi zajímavých turistických cílů, ale i přírodních krás. Příroda v okolí Desné je krásná v každém ročním období a nachází se zde nepřeberné množství celoročního sportovního vyžití. Desná má mnoho zajímavého nejen v současnosti, ale i v minulosti. Historie města Desné je velmi pestrá. V roce 2001 oslavila Desná v Jizerských horách 310 let od svého založení. Lid této krajiny kupodivu přečkal nejedno válečné období přinášející s sebou zlo. Vystřídaly se doby rozmachu a úpadku, postihující obyvatelstvo i přírodu.

Desná zaznamenala mnoho změn a zvratů. Po druhé světové válce se rozrostla zejména co do rozlohy. V jeden městský celek se spojily obce a osady různých názvů, rozmanitého významu a osobitých krás: Desná, Potočná, Pustiny, Dolní Polubný, Merklov, Černá Říčka, Nýčovy Domky, Souš a Novina. Původně malá obec o rozloze 214 ha, která na přelomu 19. a 20. století čítala 243 domů a 2123 obyvatel, představuje dnes oblast o rozloze 1500 ha se 710 obytnými domy, v nichž trvale žije cca 3500 obyvatel. V minulosti zažívala Desná velký rozmach průmyslu. Byla to výroba porcelánu, sklářství, hutnictví a textilní průmysl.

Osada Desná byla založena při říčce Bílé Desné v roce 1691 hrabětem Albrechtem Maxmiliánem Desfoursem a po něm byla pojmenována Desfoursdorf. Horalé ji však začali podle říčky nazývat Dessendorf (Desná). Horalé zde záhy začali využívat sílu zdejších potoků k domácké sklářské výrobě – broušení a mačkání. K významnému rozkvětu obce dochází v druhé polovině minulého století, které bylo " zlatou dobou" zdejšího sklářství – bývalé Riedlovy hutě, založené ve 40. letech 19.století, stojí dodnes za viaduktem v Dolním Polubném. Sklářské podnikání připomíná v Desné i architektonicky zajímavá Riedlova vila ( dnes muzeum a informační středisko), postavená pro Josefa Riedla v italském stylu roku 1895, a pseudogotická Riedlova hrobka na svahu nad sklárnou.

Riedlova vila v zimě.

V Desné byly na konci 19. století v provozu velmi známé lázně. Roku 1839 založil Dr. Josef Schindler (1814–1890) v Desné po vzoru Priessnitzových lázní v Jeseníku tzv. studenou léčbu. Na lázeňský dům přestavěl tchánovu bělírnu látek a poblíž zřídil Magdalenin park. Lázně, kde skutečně jediným léčícím prostředkem byla zdejší voda a tehdy oblíbené kneipování, žily čilým společenským ruchem. Doktor Schindler, který byl duší celého projektu, odešel později jako úspěšný lékař do Jeseníku a lázně zanikly. Dnes je připomíná pouze pamětní deska na jednom z objektů za bývalou Riedlovou vilou.

K dalším památkám města patří jednolodní pseudogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1903 a taktéž pseudogotický starokatolický kostel, postavený v letech 1889–1890. Zajímavostí je,že jinde nepříliš rozšířené starokatolické vyznání bylo pro podhůří Jizerských hor na konci 19. století poměrně běžné.

Desná se roku 1916 nechvalně proslavila díky protržení přehrady na Bílé Desné, jejíž vody zničily příříční část obce, doslova smetly sto domů. Celkem si katastrofa vyžádala na 62 obětí, které připomíná památník v Desné I, pamětní deska je připevněna na balvanu, který zpěněné vody přinesly na toto místo z hor.

credito bergamasco brescia¡Incluso desde tu iPhone!Los imprevistos nunca faltan, y nuestros bolsillos no siempre están preparados para afrontarlos. comprar con tarjeta de credito por telefonoinstituto nacional de credito publicoEn caso de que no consigas devolver el dinero en el tiempo inicialmente acordado, Si necesitas un préstamo urgentemente, ¡no te preocupes! banco provincial descargar planilla tarjeta de creditoventa de autos a credito en toluca¿Necesitas hacer una reparación en casa?, ¿se te ha estropeado el coche?, ¿algún otro gasto inesperado?linea de credito santander freecomo funciona dependente de cartao de creditoCon nuestros créditos online podrás elegir libremente cuánto dinero necesitas y cómo deseas pagarlo. solicitud de credito helm bankprestamos personales solo con dniCon los préstamos rápidos de Kredito24 obtendrás tu dinero para cubrir éstas y otras necesidades. ¡Pero no te preocupes!, con Kredito24 todos los costes y honorarios estarán claros desde el principio, Si eres un cliente nuevo podrás solicitar un crédito rápido de hasta 750€ que podrás devolver en un plazo de entre 7 y 30 días. credito educativo de hermosillocon nosotros no tendrás que preocuparte por la letra pequeña.prestamos personales rapidos sin papeleosTambién podrás pagar tu préstamo online antes de su vencimiento, sin ningún coste adicional. podrás prolongar tus créditos, pagando un importe adicional. asociar mi tarjeta de credito para empezar a comprar inmediatamentehoepers recuperadora de credito 0800como comprar cash pb com cartao de creditoprestamos con altos intereses

• Město Desná
Město Desná1 Město Desná2 Město Desná3 Město Desná4 Město Desná5 Město Desná6

replica watches ukcartier replicabreitling replicahttp://www.childsplayadventureland.co.uk/test.php?page=the-replica-zenith-el-primero-sport.htmlreplica watchesbell ross replicaHublot Replicareplica watchesiwc replica Online Outlet, Cheap Replica Watches UK Store, Swiss Replica Watches Sale, Free UK Shipping!!