Polsko-česká cvičení Krkonoše 2021

Partnerská obec Podgórzyn realizovala o víkendu 9. a 10. října 2021 ve spolupráci s městem Desná přeshraniční projekt hasičského cvičení. Sobotní část patřila hasičskému cvičení v podobě simulace dopravní nehody cestujícími plně naloženého autobusu a osobního vozidla. Zde si přítomné jednotky dobrovolných i profesionálních hasičů s obou stran hranice vyzkoušely první pomoc a třídění při hromadném neštěstí. Druhá, tedy nedělní část byla vyhrazena mladým hasičům z Podgórzyna a Desné. Jelikož dobrovolné hasičské sbory z Desné nemají vlastní oddíl mládeže vypomohli nám z účastí dětí kolegové z SDH Příchovice, za což jim patří velké poděkování. Děti si při praktických ukázkách vyzkoušely zásady první pomoci, přípravu na výlet do hor, třídění zraněných a na závěr při požárním útoku uhasily drobné zahoření slámových balíků.

Obec Podgórzyn byla v roce 1991 jedním ze zakladatelů Euroregionu Nisa. Od této doby – s různou intenzitou – vyvíjela řadu iniciativ v rámci přeshraniční spolupráce, zejména s českou stranou, ale probíhaly i společné akce s německými partnery.

Výsledky těchto záměrů lze vidět na silnicích nebo ve vybavení hasičů. Pro spolupráci v oblasti bezpečnosti byla zvlášť důležitá hasičská cvičení na chatě Odrodzenie, Slezském sedle a nádrží Sosnówka v letech 2000-2006. Díky aktivitám Obce Podgórzyn byly vytvořeny podmínky pro uspořádání zasedání Česko-polské mezivládní komise pro přeshraniční spolupráci v Borowicích, kdy byly sepsány výstupy česko-polských cvičení a vytvořeny podmínky pro velké evropské projekty zaměřené na bezpečnost.

Tyto a řada dalších událostí, které proběhly před několika lety, tak měly opravdu velký význam pro přeshraniční projekty. Vlastně vše, co bylo zrealizováno v oblasti bezpečnosti, má svůj původ v tehdejších akcích. A proto byla v roce 2020 vyvinuta iniciativa, aby se zopakovaly tehdejší scénáře a prověřilo se to, co se podařilo změnit k lepšímu a co ještě vyžaduje další úsilí z hlediska budoucího dotačního programu EU na česko-polskou a polsko-německou spolupráci v období 2021-2027. Díky spolupráci Obce Podgórzyn a Města Desná s podporou české a polské strany Euroregionu Nisa se podařilo úspěšně připravit žádost a získat dotaci na letošní cvičení a manévry.

V důsledku těchto aktivit se ve dnech 9. a 10. října podařilo uskutečnit aktivity v rámci projektu „Polsko-česká hasičská cvičení KRKONOŠE 2021”, jehož žadatelem byla Obec Podgórzyn a partnerem z české strany Město Desná.

Finanční podpora byla poskytnuta z programu Interreg V-A Česká republika-Polsko (euroregionální mikroprojekt) a z rozpočtu Obce Podgórzyn.

První den realizace projektu (9. října) proběhly 3 epizody:
– porucha napájení v čerpací stanici pro přečerpávání odpadních vod v Sosnówce u nádrže pitné vody
– dopravní nehoda způsobena řidičem osobního vozidla, který ujížděl policii, kdy došlo ke srážce s autobusem přepravujícím děti
– záchranná akce zaměřená na osoby v osobním vozidle a v autobuse s téměř 30 raněnými dětmi a dospělými.

Účastníci cvičení působili na dvou místech: u Základní školy v Podgórzyně – záchranné a bezpečnostní složky, a v ul. Spacerowa – autobus s dětmi.

První k zásahu vyjelo vozidlo s elektrocentrálou z SDH Podgórzyn, aby připojilo nouzové napájení v přečerpávací stanici v Sosnówce (na místě došlo k technickým problémům, které budou podkladem pro vypracování závěrů do budoucna).

Po několika minutách civilní policejní vozidlo ve velké rychlosti, kdy ujíždělo svým policejním kolegům, kteří ho pronásledovali na motorkách, narazilo do autobusu plného dětí. Byli přivoláni hasiči. Mezitím problém v přečerpávací stanici vynutil nutnost přivolat na pomoc hasičské jednotky z polské a české strany, protože vzniklo velké riziko pro zásobování Jelení Hory vodou. Jelikož se však podařilo zprovoznit nouzové napájení, byly všechny záchranné složky převeleny k poskytnutí pomoci u dopravní nehody osobního vozidla a autobusu. Záchranná akce, omezena na začátku malým počtem hasičů a policistů, získala obrovskou mezinárodní podporu a ve finále skončila úspěšně.

Je nutné zdůraznit význam těchto cvičení pro krizové řízení. Velmi důležitý byl aspekt záchranné akce u hromadného neštěstí, ke kterému běžně nedochází, ale pokud k němu dojde, je to velká výzva pro záchranáře. Dalším procvičovaným úkolem byla součinnost velkého počtu subjektů. Na vše dohlíželo Městské ředitelství Hasičského záchranného sboru v Jelení Hoře.

Z české strany se účastnili: Krajské ředitelství Hasičského záchranného sboru v Liberci, HZS Liberec, HZS Tanvald, SDH Desná, SDH Tanvald, SDH Harrachov.

Z polské strany: Hasičský záchranný sbor (Městské ředitelství v Jelení Hoře), Sbory dobrovolných hasičů z Podgórzyna, Sosnówky, Miłkowa a Ścięgen.

Dále se na akci podílely: Městské ředitelství Policie v Jelení Hoře, Zdravotnická záchranná služba v Jelení Hoře, Pohraniční policie, stráž Krkonošského národního parku, Lesní stráž Lesní správy Śnieżka, vodárenská společnost WODNIK, KSWiK (vodovody a kanalizace), Krkonošský okres, Auto Części TS Marczyce, firma L&D Justyna Kozina.

Účastníky záchranné akce byly rovněž děti, především z Mládežnického hasičského družstva v Podgórzyně – maskování a péči figurantům zajistili hasiči z SDH Podgórzyn, a také jejich rodiče, kteří  na sebe mimo jiné převzali úlohu těžce raněných „pachatelů”. Vše herecky zvládli skvěle, což ocenili mnozí přihlížející občané a pozorovatelé akce. Mezi pozorovateli byly také děti z Desné a Tanvaldu a mnozí oficiální hosté.

V rámci vyhodnocení zachránnné akce, které proběhlo v Borowicích, byl SDH Podgórzyn oceněn za samostatnou realizaci – jako jeden z mála SDH v Polsku – projektů hasičských cvičení v letech 2000-2006. Tato cvičení byla velmi významná z hlediska následných nákupů techniky z prostředků EU. A proto byla symbolicky podepsána dohoda o zapojení SDH Podgórzyn do Celostátního záchranného hasičského systému (ve skutečnosti k tomu dojde až k 1. lednu). Velmi hezkým gestem bylo předání Městským ředitelstvím HZS v Jelení Hoře tomuto SDH vozidla značky Mercedes Sprinter, které bude využíváno k naplňování dýchacích přístrojů v místě skutečných zásahů, což umožní jejich využívání bez nutnosti jejich naplňování na základnách.

První den ukončilo hasičské posezení s občerstvením…, ale pouze pro dospělé, protože mladí hasiči z České republiky a Polska se začali připravovat na další den. Byly projednány úkoly a metody práce na stanovištích zaměřených na skutečné situace. Následně děti s velkým nadšením procvičovaly své dovednosti na přístrojích k poskytování první pomoci. Na závěr dne se uskutečnila skvělá diskotéka dětí z obou zemí, kterou nikdo původně nečekal.

Neděle, 10. října, přinesla další výzvy pro mladé hasiče z Desné, Tanvaldu a Podgórzyna. 5 stanovišť bylo věnováno: první pomoci, úrazu v horách, požáru, třídění zraněných dle závažnosti jejich poranění a přípravě na výlet do hor. Manévry neměly charakter soutěže, ale byly vzdělávací výměnou vědomostí a dovedností pod dohledem odborníků. Tento den cvičení podpořili: česká Horská služba a její polský protějšek GOPR, Záchranná zdravotnická služba v Jelení Hoře, polský Krkonošský národní park, Lesní správa Śnieżka, hasiči z Desné, Harrachova a Podgórzyna. Akce se zúčastnily děti a mládež z Mládežnických hasičských družstev z Desné, Tanvaldu a Podgórzyna.

Na závěr začali čeští a polští účastníci po sobě stříkat vodou z hasičských hadic, což vyvolalo hrůzu v očích vedoucích, ale naštěstí se nic nikomu nestalo, naopak doprovázelo to hodně smíchu a radosti. Následně byly všem dětem předány diplomy a dárečky od vedení Obce Podgórzyn.

Dle lidí, kteří se již dlouhodobě podílí na přeshraniční spolupráci, takové využití evropských i vlastních prostředků, práce a angažovanosti mnoha lidí a institucí, roku na přípravu přináší největší efekty. Na jedné straně pro složky, inspekce a stráže, na druhé pro skutečnou příhraniční integraci. Všem patří poděkování a gratulace. A děti…ty se nejvíc zajímaly o jedno: kdy se opět setkáme 😊

FOTOGALERIE

Skip to content