Město

Pohled na Desnou z ptačí perspektivy
Pohled na Desnou z ptačí perspektivy

Město Desná leží v půvabném kraji Jizerských hor. Rozkládá se v údolí kolem říček Bílé a Černé Desné a na okolních stráních.

Dnes rozdělujeme Desnou na Desnou I (v údolí Bílé Desné), Desnou II (místní říkají za vodou) a Desnou III (směrem na Souš). Jako Desná I označujeme bývalou samostatnou obec Desná, jako Desnou II označujeme Potočnou a Pustiny, bývalé části obce Příchovice, a jako Desná III Dolní Polubný, Merklov, Černou Říčku, Nýčovy domky, Souš a Novinu, někdejší části obce Polubný. Obec byla založena hrabětem Desfoursem roku 1691.

19. Století, kdy byly v Potočné v provozu i velmi známé lázně. Na jejich místě stojí dnes park, kterému vévodí architektonicky zajímavá Riedlova vila, vybudovaná roku 1895 místním sklářským podnikatelem Josefem Riedlem. Dnes je to kulturní centrum obce, probíhají zde výstavy, hostují významní umělci, je zde umístěna místní knihovna. Na protější stráni se vypíná výstavná hrobka, dnes probíhající rekonstrukcí, která patřila rovněž Riedlově rodině.

Mezi další zajímavosti Desné patří “Protržená přehrada”, jejíž pozůstatky dodnes připomínají na hroznou katastrofu z 18. Září roku 1916. O život tehdy přišlo 62 lidí, spousta jich zůstala bez přístřeší a bez zaměstnání. Cestou mineme pamětní kámen, který sem dopravila tehdejší velká voda a na němž je umístěna deska upomínající na dávné neštěstí. Katastrofa na bílé Desné (PDF)

Riedlova vila
Riedlova vila v centru města.
Protržená přehrada
Pohled na zbytky protržené přehrady nad Desnou

V zimním období se město Desná stává střediskem lyžařů. Jeden z nejvíce užívaných lyžařských vleků, který nabízí i večerní lyžování za umělého osvětlení, se nachází v Černé Říčce, také nedaleký lyžařský areál Špičák nabízí spoustu krásných sjezdových tratí.

Historie
Historická pohlednice s pohledem na sklárny v Desné
Souš
Turistická zajímavost poblíž Desné – vodní nádrž Souš

Všeobecné informace o městě Desná:

  • Kraj: Liberecký
  • Počet obyvatel k 1.1.2024:  3 130
  • Rozloha katastru obce: 1258 ha
  • Nadmořská výška: 490 – 780 m n. m
  • Vodní toky: Bílá Desná, Černá Desná
  • Školství: Základní škola a mateřská škola Desná
  • Dopravní spojení: I/10 – Praha – Harrachov (vzdálenost z Prahy cca 130 km, vzdálenost z Harrachova cca 15 km)
  • Vlakové spojení: trať 035 – Tanvald – Kořenov – Harrachov
  • Klimatické podmínky: krátké léto, drsná a na srážky bohatá zima
  • Turistické zajímavosti: Vodopády na Černé Desné, Protržená přehrada, Vodní nádrž Souš, Ozubnicová trať Tanvald – Harrachov, Schody na Mariánskou horu, atd.
Skip to content