Riedelova vila v modrém světle

V úterý 15. února v podvečer jsme měli možnost vidět Riedelovu vilu trochu jinak. Byla nasvícená na modro. Město Desná se tak připojilo k podpoře iniciativy Den Angelmanova syndromu, jejímž cílem je zvýšit informovanost o této nemoci. Jedná se o vzácné genetické onemocnění, přezdívané jako „syndrom šťastného dítěte“. V Čechách s tímto onemocněním žije více než sto dětí. Charakteristickými znaky AS jsou opožděny vývoj, mentální postiženi, neklid a hyperaktivita, závažné poruchy řeči, problémy s pohybem a rovnováhou, epileptické záchvaty a poruchy spánku. AS bývá často nesprávně diagnostikována jako autismus. Mnohé příznaky přetrvávají až do dospělosti a lidé s AS vyžadují celoživotní péči a podporu ze strany lékařů a pečujících osob. Mezinárodním dnem Angelmanova syndromu je 15. únor. Podporu iniciativy Den Angelmanova syndromu lze vyjádřit právě nasvícením významných budov či jiných významných míst a památek na modro. V Praze to bude například Tančící dům a kostel sv. Ludmily na náměstí Míru. Jedná se o iniciativu, která má veliký ohlas po celém světě. Například v loňském roce se tento den rozsvítily modře Niagarské vodopády, slavný Golden Gate Bridge v San Francisco nebo třeba londýnský Big Ben. Každý rok je to spousta významných budov a míst po celém světě. Každoročně si 15. února připomínáme Angelmanův syndrom, tedy postižení 15. chromozomu, i vzhledem k tomu, že únor je Mezinárodním měsícem vzácných onemocnění.